Muzeum Bedřicha Smetany – 13. 3. 2024
Komentovaná prohlídka muzea, včetně nové výstavy „Obnovená krása divadelních kostýmů Smetanových oper“. Akce ke 200. výročí narození Bedřicha Smetany, k němuž se váže letošní Rok české hudby.
Muzeum Bedřicha Smetany bylo založeno r. 1926 Sborem pro postavení pomníku Bedřichu Smetanovi. Od roku 1936 sídlí na vltavském břehu u Karlova mostu v krásné novorenesanční budově bývalé staroměstské vodárny. Budova ještě předtím byla od roku 1749 v dědičném nájmu rodu Myslivečků, z něhož pocházel i slavný skladatel Josef Mysliveček. Nabízí se odtud jeden z nejkrásnějších pohledů na Vltavu a panorama Pražského hradu a my měli navíc štěstí na krásné slunečné počasí. V muzeu se nás ujala kurátorka PhDr. Kateřina Viktorová, která představila samotné muzeum a jeho rozčlenění na jednotlivá životní období a tvorbu B. Smetany a rozhovořila se o životě skladatele. Expozice rovněž přibližuje i jeho dobu, recepci a šíření jeho díla. Základem sbírky je skladatelova pozůstalost zakoupená roku 1928, která byla a je dále průběžně doplňována. Součástí sbírek jsou notové archivy, scénografie jeho oper, dobová dokumentace, knihovna a fonotéka. V době naší návštěvy se právě otevřela i výstava Obnovená krása divadelních kostýmů Smetanových oper, ukazující 4 zrestaurované kostýmy ze Smetanových oper Prodaná nevěsta, Libuše a Dalibor. Touto výstavou nás provedla další z kurátorek, PhDr. Jana Plecitá, kterou mnozí z členů klubu obklopili zejména u velmi precizního genealogického stromu Smetanova rodu, který sahá až k současným nejmladším potomkům včetně fotografií.
Zážitek to byl nevšední a věřím, že mnozí z nás na tomto místě nebyli naposledy, neboĹĄ zájemci o Smetanovu osobnost a dílo zde mohou nad sbírkami i interaktivními panely strávit klidně i půl dne.