Fantova budova, Praha hlavní nádraží – 20. 2. 2024
Komentovaná prohlídka čerstvě zrekonstruované severní části Fantovy budovy, která patří k nejvýznamnějším secesním stavbám na území ČR.
V roce 2021 začala celková rekonstrukce vnitřních prostor. Právě dokončenou první etapu jsme si prošli – jedná se o sály v severní části budovy a přilehlé prostory v 1. patře, kde byly obnoveny secesní malby a plastické prvky. Citlivá péče byla věnována také nádherným původním vitrážím, keramickým mozaikám, dřevěným rámům oken i dveří, obložení a podlahám. Chystaná druhá etapa se pak zaměří na interiéry ve vyšších patrech a jižní část budovy.
Původní nádražní budova byla postavena v letech 1869 až 1871 pod názvem Nádraží císaře Františka Josefa I. Za jejím návrhem stáli významní pražští architekti Vojtěch Ignác Ullman a Antonín Viktor Barvitius, přední představitelé české neorenesance. Roku1899 byla vyhlášena architektonická soutěž na přestavbu nádraží. Samotné stavební práce probíhaly v letech 1901 až 1909 za plného provozu. Architektem v době přestavby byl Josef Fanta, patřil k nejvýznamnějším českým architektům své doby a jeho dílo je dodnes považováno za jeden z nejvýznamnějších projektů moderního architektonického stylu. Navrhl vizuálně působivou, zároveň praktickou budovu v kombinovaném neoklasicistním a secesním stylu. Na její výzdobě se podíleli také Stanislav Sucharda, který se svým týmem vyzdobil severní budovu včetně sousoší na vrcholu věže. Na dekoru jižní budovy se podílel ÄŚeněk Vosmík, jehož díla dosahují špičkové úrovně v kontextu soudobé plastické české tvorby. Jako poslední nastoupil Ladislav Ĺ aloun, který pracoval na nové přijímací budově.
Pro velký zájem chystáme v březnu opakovanou prohlídku.