Výstava Antonín Dvořák ve fotografiích
Výstava Antonín Dvořák ve fotografiích představuje na více než 45 fotografiích práce významných českých a zahraničních fotografických ateliérů i amatérských fotografů zachycujících Antonína Dvořáka v různých životních obdobích. K vidění jsou i málo známé a dosud nevystavované fotografie Antonína Dvořáka od jeho 27 let do závěru života. Unikátní je také soubor amatérských fotografií (momentek) zachycujících volné chvíle Antonína Dvořáka s rodinou na letním sídle na Vysoké u Příbramě a stereoskopické fotografie skladatele s rodinou pořízené během pobytu ve Spojených státech amerických.
Dochované fotografie ze slavných českých ateliérů, mezi něž bezesporu patří fotoateliéry Jana Nepomuka Langhanse, Jana Mulače nebo Hynka Fiedlera, jsou doplněny skladatelovými portréty ze zahraničních fotoateliérů Negretti & Zambra v Londýně, vídeňského fotoateliéru Percivala M. F. Hadleyho, Roberta W. Thruppa v Birminghamu nebo newyorského Wm. Spiesse.
V jedinečné paralele jsou společně s fotografiemi vystaveny vybrané dochované osobní předměty a módní doplňky skladatele, pocházející ze sbírky Muzea Antonína Dvořáka a zapůjčené jedním z dědiců skladatele, pravnukem Petrem Dvořákem. Výjimečná je zápůjčka slaměného klobouku Antonína Dvořáka, ve kterém byl zachycen na zahradě domu v Křečovicích se svou ženou Annou a vnukem Josefem Sukem na amatérském snímku pořízeném synem Otakarem.
Několik vhledů do dějin vývoje fotografie 19. stolení přináší vystavení historického cestovního a stereoskopického fotoaparátu a stereoskopického kukátka, zapůjčených z Národního technického muzea.
Doprovodný program k výstavě nabídne sérii komentovaných prohlídek s kurátorkami Muzea Antonína Dvořáka a také cyklus přednášek Dvořák před objektivem, ve kterém odborníci přiblíží zajímavá témata z dějin vývoje fotografie, fotografických ateliérů, fenoménu stereoskopie i dobové módy 2. poloviny 19. století.